Szamóca termesztés

Strawberries 

A szamóca (földieper) az egyik legkedveltebb gyümölcs, nem csak íze, de magas vitamin-, ásványi anyag- és flavonoid tartalma is értékessé teszi. A Magyarországon termő szamóca nemzetközi viszonylatban is a kitűnő ízt jelenti, köszönhetően a talajnak, a napfénynek és a szakértelemnek. Azonban a termesztése korántsem egyszerű feladat. Fejlődése, terméshozama, eltarthatósága és íze sok olyan változó paramétertől függ, melyet érdemes és a biztos siker érdekében kell is mérni.

Klaas Plas – szamócatermesztés a tanácsadó szemével

Klaas Plas, a Magyarországon is tevékenykedő holland szaktanácsadó bemutatja, hogy milyen tényezőkre kell figyelni, melyek azok a paraméterek, amelyeket mérni kell ahhoz, hogy kiváló minőségű és kimagasló hozamú termést érhessünk el a szamóca termesztés során.

Talajnedvesség

A talaj – vagy talajmentes művelés esetén a közegnedvesség nagyon fontos tényező, amelyet nehéz jól mérni. Egyre inkább elterjedt a kézi tenziométerek (vízpotenciál mérők) használata, ám megbízhatóságuk a kézi leolvasás miatt nagyban függ a leolvasások pontosságától és gyakoriságától. Az AgroSense rendszer áthidalja a méréssel járó kellemetlenségeket, megkönnyítve a gazdák életét. Folyamatosan méri a talajnedvességet, melynek adatait bárhol elérheti a felhasználó legyen akár otthon, akár úton, hiszen a rendszer webes felülettel rendelkezik, amelyen keresztül könnyedén megtekintheti az épp aktuális értékeket. Így segítő kezet nyújt, hogy időben meg lehessen hozni a szükséges és megfelelő döntéseket

Tápanyagok

Talajmentes termesztéskor nélkülözhetetlen tudni, de talajos műveléskor is nagyon fontos, hogy a szamóca hogyan veszi fel a tápanyagokat. Az vezetőképesség (EC) mérésével a tápanyag-koncentráció változását lehet pontosan követni és szükség esetén beavatkozni.

A levegő relatív páratartalma

A növények környezetében a levegő páratartalmának alakulása befolyásolja azok fejlődését, hiszen a párolgás szükséges a növények “vérkeringéséhez”. Az optimális páratartalom értéke függ attól, hogy van-e fotoszintézis (nappal/éjszaka) illetve a levegő a hőmérsékletétől is (illetve annak alakulásától – éjszakai lehűlés). A levegő relatív páratartalmának jelentősége van a különböző betegségek kialakulásában is. Magas páratartalom mellett megjelenhet a Botrytis, egy szárazabb időszakot követő párásabb időszak pedig a lisztharmat kockázatát növeli meg.

Hőmérséklet

A pillanatnyi optimális hőmérséklet elsősorban attól függ, hogy a növények mennyi energiát kapnak a fotoszintézishez. Azaz naposabb idő esetén magasabb, míg borús idő esetén alacsonyabb hőmérséklet a megfelelő.

Őszi fejlődés
A hőmérsékletből számított hőösszeg a növények különböző fenológiai szakaszaiban fontos információkat jelentenek. Az őszi fejlődési szakaszban az a cél, hogy a szamóca megfelelő mennyiségű virágfürtöt készítsen elő a tavaszi időszakra. Ha túl sok hőenergiához jut a növény, akkor lehetséges, hogy még az őszi időszakban elindul a virágzás, de ezekből termés nem lesz, túl alacsony hőösszeg esetén nem lesz megfelelő a virágzat mennyisége.

Hideg téli órákban
A szamócának fajtától függően 1000-1600 óra hideg órára van szüksége. Amennyiben ezt a növények nem kapják meg, akkor a tavaszi fejlődésük el fog maradni az elvárttól.

Klaas Plas az AgroSense rendszerben megbízható segítő társra talált!

Az AgroSense rendszer a szükséges paramétereket akár szabadföldi, akár melegházi környezetben folyamatosan és nagy pontossággal méri. A rendszer tovább bővíthető EC (talaj vezetőképessége), levélnedvesség-, illetve a bázisállomáson elhelyezhető meteorológiai szenzorokkal, melyek segítséget adnak a gazdáknak a tápanyagozás, a növényvédelem, a szellőztetés és az energetikai feladatok optimalizálásában is.